haber oku

‘KÜTAHYA’YA DEĞER KATANLAR’ KATALOĞU HAZIRLANDI

Ferhan ~ 12 Ocak 2019 ~ Genel, GÜNCEL, İŞ DÜNYASI, KÜLTÜR ve SANAT

Kütahya

 

‘KÜTAHYA’YA DEĞER KATANLAR’ KATALOĞU HAZIRLANDI

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından çini sanatının gelecek nesillere aktarılmasına hizmet eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçılarının tanınırlığına katkıda bulunmak amacıyla ‘Kütahya’ya Değer Katanlar Kataloğu’ hazırlandı.

31 Ekim 2017 tarihinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağının zanaat ve halk sanatları dalında adaylığı onaylanan Kütahya, sahip olduğu kültürel ve tarihi değerleriyle zanaat ve halk sanatları şehri unvanını hak eden Türkiye’deki tek şehir olurken, Zafer Kalkınma Ajansı çini sanatçılarının öz geçmişlerinin ve eserlerinin bulunduğu Kütahya’ya Değer Katanlar Kataloğunu hazırlandı.

Kataloğun içeriği ile ilgili bilgiler paylaşan ZEKA, “2016 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dâhil edilen çini sanatının 14. yüzyıldan beri ana vatanı olan Kütahya, günümüzde de çini başta olmak üzere birçok geleneksel sanatı bünyesinde barındırmaktadır. Zanaat ve halk sanatları, şehrin sosyokültürel ve ekonomik dokusunun organik bir parçası olmanın yanı sıra şehrin sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin temel taşlarından da biridir. Şehrin kalkınmasında ve Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı unvanını almasında çok önemli yeri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçılarına özel olarak bu katalog hazırlanmıştır. Katalogda Türk – İslam medeniyetinin en zarif gelenekli el sanatlarından biri olan çini sanatını icra eden günümüz sanatçılarının kısa öz geçmişleri ve eserlerinden bazı seçmelerin görselleri yer almaktadır. Bu kataloğun amacı, çini sanatının gelecek nesillere aktarılmasına hizmet eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçılarına yer vermek ve tanınırlığına bir nebze katkıda bulunmaktır. 700 yıllık kültürel hazineyi bizlere ulaştıran, bu katalogda yer veremediğimiz tüm çini sanatkârlarına ve emeği geçen herkese en içten şükranlarımızı sunarız.” ifadelerine yer verdi.

||


habere yorum yapın


Köşe Yazarları

DPÜ 12 Üniversiteyle Uluslararası ...
yazar
  üst alt