haber oku

Karapelit Köyünde Sütotu Projesi

Ferhan ~ 15 Ocak 2019 ~ BÖLGE, EKONOMİ, Genel, GÜNCEL, İLÇE, İŞ DÜNYASI, Tavşanlı

Karapelit

 

Karapelit Köyünde Sütotu Projesi

Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında, Tavşanlı Karapelit köyünde 260 dekar alanda Sütotu ekimi yapılacak.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdare ve Genel Bütçe Kaynaklı projelerin tanıtım toplantıları kapsamında Tavşanlı İlçesi Karapelit köyünde Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi çerçevesinde küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin kaba yem sorununa çözüm olarak önerilen Sütotu konulu çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Tek yıllık buğdaygillerden özel bir kaba yem bitkisi olan Sütotu ekimi ile ilgili düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, İl Genel Meclisi üyesi Osman Oral, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Temel, Karapelit köyü muhtarı Cengiz Düngüz ile İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri katıldı.

Hayvansal üretimde yüksek yem maliyeti problemini çözemeyen hiçbir üretici, hayvancılıktan istenilen düzeyde verim alamaz diyen İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması konusunda, Karapelit köyünde 260 dekar alanda 165 yetiştiricinin faydalanacağı, geniş yapraklı, çok lezzetli ve kolay sindirilebilen yüksek et ve süt artışı sağlayan, tek yıllık buğdaygiller yem bitkisi Sütotu projesi uygulanacağını belirtti.

Proje tutarının 81.250,00 TL olduğunu ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, bitki ekiminin hem sonbahar hem de ilkbahar da yapıldığını ifade ederek, ekiminden biçimine kadar İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelinin yetiştiricilerimizin her zaman yanında olacağını belirterek, projenin yöre çiftçisine hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Sütotu (Ryegrass) tek yıllık buğdaygillerden olan özel bir kaba yem bitkisidir. Kurak arazilerde 2-3, sulak arazilerde ise 5-6 biçim yapılabilmektedir. Enerji ve protein değeri çok yüksek olan sütotu yeşil ot olarak yedirildiği gibi kuru ot olarak ve silajı yapılarak da değerlendirilir. Dekara 5 kg olarak atılan tohumun ekim derinliği 1,5 ile 2 cm arasındadır. Sütotu (Reygras) ile dekardan 10-15 ton yeşil ot, 2-4 arası ise kuru ot alınabilmektedir. Oldukça yüksek verime ve kaliteye sahip Sütotu yem bitkisi dünyada ve ülkemizde ekimleri hızla yaygınlaşmaktadır.

||


habere yorum yapın


Köşe Yazarları

DPÜ 12 Üniversiteyle Uluslararası ...
yazar
  üst alt