haber oku

İl İmamı Peksöz’ün yargılanmasına başlandı

Ferhan ~ 28 Temmuz 2017 ~ ASAYİŞ, FETÖ-PDY, Genel, GÜNCEL

ali peksöz

İl İmamı Peksöz’ün yargılanmasına başlandı
Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet yapılanmasına yönelik olarak yürütülen soruşturmalar kapsamında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası firar ettikten sonra Deniz’li ilinde bir evde gizlenirken yakalanarak gözaltına alındıktan sonra Kütahya’da tutuklanan örgütün il imamı olarak bilinen Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ali Peksöz ilk kez hakim karşısına çıktı.
15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası firar eden ve Deniz’li ilinde bir öğrenci evinde polisler tarafından yakalanarak Kütahya’ya getirilen örgütün il imamı olarak bilinen Ali Peksöz silahlı terör örgütü yöneticiliği, terör örgütüne finans sağlamak ve nitelikli dolandırıcılık suçundan hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ile ilk kez hakim karşısına çıktı.
“İmam hatip lisesi okudum, hafızlık okudum, ilahiyat mezunuyum ve mesleğe başladım. Benim ne öğrencilik hayatımda ne öğretmenlik hayatımda polisle muhatap olacak hiçbir ceza işim olmamıştır. Devletime ve milletime karşı kesinlikle saygılıyım. 15 temmuz darbe girişimi oldu. Bütün kalbimle lanetliyorum. Bunu kimler işlediyse bütün kamu vicdanının Türk milletinin vicdanının rahatlaması için cezalandırılmasını istiyorum ve lanetliyorum. Terör örgütüne üye olmaktan, teröre finansör olmaktan fiillerini asla kabul etmiyorum. Başka bir suçtan en ağır cezayı çekerim mahsuru yok. Ama bu suçlardan ceza verilmesi benim insanlık onuruma dokunuyoru. Neticede bir hayatımız var yaşayacağız ve gideceğiz. Bu suçla gitmek istemiyorum. 2014 yılında ulusal basında il imamı olarak ismim çıktı ne manaya geliyor ise. Ben ilahiyatçıyım hafızım. İl imamı diye haber çıktı. benim Kütahya’da sosyal hayatım alt üst oldu, iş hayatım alt üst oldu. Mahkeme kararı ile haberleri kaldırdık ama insanların alkında böyle kaldı. 17/25 den sonra bazı insanlar bu yapıyla, Gülen hareketi ile bu yapıyla olan sıkıntısından dolayı kendini kurtarma hapse düştü ise itirafçı olarak kendini kurtarma düşüncesi ile benim hakkımda konuştular üç aşağı beş yukarı hepsinin ifadesi aynı şekilde. Dilin kemiği yok, iftira at gitsin. Ev aramasında çıkanlar ben ilahiyatçıyım, kütüphanemde bir çok kitap var nezaman aldım bilmiyorum. Okumuşum ve orada kalmıştır bilmiyorum. HTS sosyal hayatın içinde olarak kimisi ile çok konuşmuşumdur kimisi ile az konuşmusumdur. Ama bilemiyorsun ki bir gün bu konuşmalar nedeniyle törer örgütü yöneticisi olarak yargılanacağınızı.”
‘Turistik ve ibadet amaçlı yurt dışı gezileri yaptım’
“Geziler devletin verdiği resmi pasaport ile polis kontrolündeki gümrük kapılarından bir kısmı turistlik bir kısmı ibated amaçlı seyehatlerdir gezmeyi seven birisiyim. Afrika ülkesi Madakaskar, Arabistan, ülkelere gittim. Polis kayıtlarına yanlış geçmiş okumandan imzaladım Amerikaya gitmiş yazıyor. Gitmedim gitsem söylerdim. Bunun düzeltilmesini istiyorum.”
Mahkeme Başkanı; “Öğretmen maaşınızdan başka bir geliriniz var mı? Bu gezileri nasıl finans ettiniz.”
Ali Peksöz; “Bazı gezileri görevli olarak gittim. Bazılarını da iyi bir araştırma yaparsanız uygun fiyatlarla gidebilirsiniz. Oralarda otellerde kaldık. Kimlerle kaldık geçmiş zaman hatırlamıyorum. Afrikayı merak ettiğim için oradaki ülkelere gittim. İnsanların dini inançlarını sömürmek gibi bir şeyim olmadı. Ben ilahiyatçıyım. Ben bir açılışta, melütte, sünnette dua etmiş kuran okumuşumdur. Bu hayatın akışı içinde yapmışımdım. Bunların her ilahiyatçının yeri geldiğinde bu mecliste yapabileceği davranışlardır. Bende bunları yapmışımdır. Ben hiçbir silahlı terör örgütünün finanscısı nede yöneticisiyim. Kişilik olarak meslek olarak ne düşünürüm ne yaparım.” Dedi.
Bank Asya ile ilgili savunma yapan Ali Peksöz; “Bank Asya; ben bank asya ile katılım bankası olduğu için uzun yıllardır çalışıyorum. Daha sonra Aydın’da bir evim var orayı almak için bank asyadan 100 bin TL kredi çektim. Daha sonra borcun bir kısmını taksitle ödedim. Sonra babamdan kalma arsamız satıldı. Benim hakkımı ve Denizli’deki abimin hakkını bana hesabıma gönderdiler. Toplu para ile kredi borcumu kapattım. Daha sonra bir apart almak düşüncesi ile maaş aldığım Ziraat bankasından 30 bin TL kredi çektim. Daha sonra apart işi olmayınca parayı Bank asya ya yatırarak ziraat bankasına taksitle yatırdım.”
Mahkeme Başkanı; “Dönemin valisi Kenan Çiftçi, işadamları birlikte İstanbul’dan Amerika’ya gidişiniz ve dönüşünüz.” Var diyerek poliste verdiği ifade okundu.
Okunan ifadesini kabul etmeyen Ali Peksöz; “Gerçekten gitmedim gitsem söylerdim. Afrika ülkelerine turistlik merak ettiğim için gittim. Kendi başıma gittim, Afrika merak edilen bir ülke, Türkçe ve Arapça dışında dil bilmiyorum. Orada bir arkadaşım hatırlamadığım bir arkadaşım yardımcı oldu. Kullandığım telefon numaralarını hatırlamıyorum. Çeşitli ülkelerde öğrencilerim vardı onlarla görüşmüş olabilirim hatırlamıyorum. Söylediğiniz numaraları hatırlamıyorum kullanmış olabilirim ama bylock kullanmadım.”
Mahkeme Başkanı “Size şöyle bir soru sorulmuş; Fetullah Gülen sizce terörstmidir yoksa dini lidermiyir? Fetullah Gülen cemaati terör örgütümüdür? Dini cemaat ve sivil toplum kuruşumudur. Diye sormuşlar size susma hakkımı kullanmak istiyorum demişsiniz Şuanki düşünceniz nedir?” şeklinde sorusuna
il imamı Ali Peksöz; “Savcılıkta ifade verdim. Ve daha sonra 15 Temmuz a kadar hiç kimse bilmiyordu bende bilmiyordum. Şuanda devletin gördüğü terör örgütü lideri olarak, silahlı terör örgütü.” Şeklinde cevap verdi.
“Eğitim semineri adı altında anti propakanda yapın talimatı verdi”
Mahkemede tanık olarak dinlenen kapatılan Kent Hastanesi genel müdürü Mustafa Akyıldız Ali Peksöz’ün il abisi il imamı olduğunu söyleyerek sürekli hastaneye gelip hastane sahibi Kayhan Bolel ile görüşme yaptığını 30 Mart 2014 seçimleri öncesi yine gelerek ‘köylerde eğitim semineri adı altında toplantılar düzenlenerek hükümet aleyhinde propakanda yapılması gerekiyor’ dediğini söyledi. Hakim karşısında konuşan tanık Akyıldız; “2011 – 2012 yılında Kent hastanesi genel müdürlüğünü yaparken Ali Peksöz ile Delen yurdu yapımında tanıştım. 2014 sonuna kadar toplantılara çağırdılar Cumhurbaşkanlığı seçemlerinde ben ne olduklarını anladım ve uzaklaştım onlarda benim rahatsız olduğumu anladılar. Bir gün Peksöz hastaneye geldi. Yönetim ile aynı odayı kullandığımız için diğer arkdaşların görüşmelerine tanık oluyorduk. Kayhan Bolelle konuşmaya geldiğinde Ali peksöz 30 Mart 2014 seçimleri öncesi köylerde eğitim semineri adı altında toplantılar düzenlenerek hükümet aleyhinde propakanda yapılması gerektiğini söyledi. Ben bunu kendim duydum.”
‘Doktorlara ziraat bankasından kredi çektirilerek ertesi gün bank asyaya yatırtıldı.’
Konuşmasına devam eden Akyıldız; “Hastanedeki doktorlara ziraat bankasında kredi çektirilerek ertesi gün bank asyaya yatırtıldı. Ali Peksöz hastaneye ait Kayhan Bolel’in evinde kiracı olarak kaldı ama kira ödemesi yapılmadı. Bir çok idarecide orada kaldı ve onlarda ödemedi. 2004 yılında hastaneden istifa ederek Kayhan Bolel ile ortak olup burayı açtık. 2007 de ben durumu anlamaya başladım Kayhan bey himmet verilmesi gerektiğini bunu kendi bütçesinden vereceğini söyledi. Benim hesaplarıma ve tahminime göre buradan bu örgüte 6.6 tirilyon para aktarıldığını düşünüyorum. Ayrıca eski milletvekili İdris Bal’ın Ankara’dan gelerek zafer meydanında yaptığı konuşmanında organizatörü Ali Peksöz ile Kayhan Bolel dir.” Şeklinde konuştu.
Mahkeme heyeti gelmeyen tanıkların dinlenmesi için Ali Peksöz’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek mahkemeyi ileri bir tarihe erteledi.

||


habere yorum yapın


Köşe Yazarları

DPÜ 12 Üniversiteyle Uluslararası ...
yazar
  üst alt