haber oku

Farklı Coğrafyalardan “Kültür” Buluşması

Ferhan ~ 01 Mart 2019 ~ Genel, GÜNCEL, İLÇE, Tavşanlı

yemek

Farklı Coğrafyalardan “Kültür” Buluşması

ÜNİVERSİTE REKTÖRLERİNİ TAVŞANLI’DA AĞIRLADIK

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Kültürlerin Birleştirici Gücü ve Üniversitelerin Rolü çalıştayı sona erdi. 26 ülkeden 65 rektör ve akademisyenin katıldığı çalıştay için Tavşanlı’ya gelen, Göbel Termal Tesisleri’nde konaklayan akademisyenlere Belediye Başkanı Mustafa Güler tarafından onur yemeği verildi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören’inde katıldığı yemekte konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, yakın coğrafyada emperyal güçler tarafından icra edilen oyunlara dikkat çekerek gençliğin bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Başkan Güler ” Üniversiteler arasındaki iş birliği çok önemli. Bilimsel ve manevi anlamda kıymetli diyaloglar yaşandı. Çalıştay sonunda üniversiteler arasında iş birliği protokolleri imzalandı. Buradan çeşitli ülkelere gidecek öğrencilerimiz gönül elçisi olacaklar. Rektörlerimizle yaptığımız görüşmelerde gördüm ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği benimsenmiş, yaşanan zulümler ve akan kanın durdurulmasında Türkiye’nin çabasına, izlediği yola ve dik duruşuna inanılmış. Bu durum sevindirici, umut verici. Bir başka konuda misafirlerimizin Göbel Tesislerimizi çok beğenmesi oldu. Turizm alanımızın tanıtımına katkısı olacağına inanıyorum” dedi

Tavşanlı’da konaklayan akademisyenler adına konuşan Libya Tripoli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ghazala Mohamed Benhuseın, Dumlupınar Üniversitesi ve Tavşanlı Belediyesi’nin çok önemli bir işe imza attığını kaydederek Balkanlar, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Cumhuriyetlerin bir araya geldiği söyledi.
Prof. Benhuseın Belediyemizin Web kanalına verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı; “Bu çalıştay çok anlamlı ve derin ilişkilerin kurulmasına vesile olacaktır. Farklı coğrafyalardan temsilcilerin anlaşmalar yapması, öğrencilerin eğitim seviyelerinin nasıl en üst düzeye çıkartılacağının konuşulması ve belki de en değerlisi, kültürel bütünleşmenin nasıl sağlanacağının ifade edilmesi çalıştayı değerli kılıyor. Bu organizasyonda emeği geçen başta DPÜ Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Doç. Dr. Bülent Cırık ve Belediye Başkanımız Mustafa Güler’e çok teşekkür ediyorum. Göbel’de kendimizi evimizde hissettik. Türk misafirperverliğini en iyi şekilde burada gördük. Belediye personeline de arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum”

||


habere yorum yapın


Köşe Yazarları

DPÜ 12 Üniversiteyle Uluslararası ...
yazar
  üst alt