haber oku

Araçlar çoğaldı, Ölümlü kazalar azaldı

oğuzhan kılıç ~ 25 Kasım 2013 ~ ASAYİŞ, GÜNCEL, POLİS, SAĞLIK

Erdal Vural

Araçlar çoğaldı, Ölümlü kazalar azaldı
Kütahya Emniyet Müdürlüğüne Bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ülke genelinde her geçen gün artan taşıt ve sürücü sayısına rağmen aynı sayıda personel ile yapılan daha etkin, verimli ve planlı çalışmalar sayesinde ölümlü ve yaralamalı kazalarda düşüş sağlayan sekiz ili belirledi. Seçilen sekiz il içinde Kütahya Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü beşinci oldu.

Yapılan istatistikler sonucu Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazaları nedeniyle her yıl 4 bine yatın kişi hayatını kaybederken 200 binin üzerinde yaralanıyor veya sakat kalıyor. Kazaları ve ölüm oranlarını aza indirmek için Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmayla 31 Temmuz 2012 tarihinde trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin 2020 yılına kadar %50 oranında azaltılması amacıyla, 2011-2020 yıllarını kapsayan “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” Başbakanlık genelgesiyle yürürlüğe girmişti. Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre polis sorumluluk bölgesinde toplam kontrol edilen araç ve sürücü sayısı 2013 yılı ilk 9 ayında 2012 yılı ilk 9 ayına göre % 28 oranında artırılmış ve yine bu dönemde ölümlü trafik kazalarında % 7,5, ölü sayısında % 6,8 oranında azalma meydana geldi.
KÜTAHYA BEŞİNCİ İL OLDU
İl Emniyet Müdürlüklerinin yaptıkları çalışmaları personel sayıları da göz önüne alarak değerlendirme yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı Antalya, Aydın, Denizli, Kırşehir, Kütahya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon illerini gerek ölümlü ve yaralamalı kaza sayısı ile ölü ve yaralı sayısında azalma olan, gerekse de performans kriterlerine göre emniyet kemeri, radar hız kontrolleri ve toplam yapılan kontrol sayılarında artış sağlayan iller olarak belirledi. Sekiz ilin yer aldığı iller arasında Kütahya Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü beşinci oldu. Trafik Daire Başkanlığı seçilen sekiz ildeki görev yapan polis memurlarını ödüllendirme kararı aldı.

||


habere yorum yapın


Köşe Yazarları

Parasını alamayınca 4. Kattan atlamak is...
yazar
AKÜ BAKIMI NASIL YAPILIR Motosikle...
yazar
Kısa bir deneme: "Umutsuz" 'Yorgunum'...
yazar
Hayat Rehberi Size bir teklifte bul...
yazar
Sahi sizi kaç kişi anladı? Veya anlayan ...
yazar
  üst alt